Jaka sukienka na Komunię Świętą?

Kiedy piszę ten post jest początek roku, a moja córka już w maju będzie miała swoją pierwszą Komunię Świętą. W głowie pojawiają się obawy i pytania dotyczące całej ceremoni: Jaką sukienkę? Długą czy krótką? Czy może alba wystarczy? Może kupić sukienkę na przebranie? W jakim kolorze powinna być moja sukienka? Oczywiście oprócz tego wszystkiego jest jeszcze masa innych tematów jak fryzjer, makijaż, kościół, sala, zaproszenia… Dzisiaj chciałabym się jednak skupić na modowym aspekcie tego ważnego wydarzenia.

Stój komunijny dzieci w kościele

W moim przypadku problem stroju w kościele rozwiązał się sam. Parafia zdecydowała, że wszystkie dzieci ubiorą białe alby. Z tego co się orientowałam to w zdecydowanej większości parafii tak to właśnie wygląda. Tylko w niektórych kościołach proboszcz pozostawia rodzicom wybór odnośnie kreacji. Nie mniej w takim przypadku przyjęło się, że powinna to być biała, długa sukienka (przynajmniej za kolano). Ewentualnie w grę wchodzi kolor ecru, kremowy.

W naszej parafii problem wyboru alby został rozwiązany przez proboszcza, który zorganizował krawcowe, które zbierały z dzieci wymiary i można było zamówić u nich albę szytą specjalnie dla danego dziecka w jednym z dwóch wariantów: alba bądź albo-sukienka. Przy okazji wyjaśnię czym jest albosukienka. Jest to alba szyta w literę A zapinana na tylny zamek z dodatkowym zdejmowanym bolerkiem. Zwykła alba ma prosty krój przewiązywany najczęściej złotym sznurem, którego nie spotkacie w albosukience. Koszt zwykłej alby to ok 200zł, natomiast albosukienka wiąże się z wydatkiem 350zł. Oczywiście albosukienka prezentuje się dużo bardziej elegancko i wydaje się, że daje dziecku większą swobodę ruchów dzięki czemu na przyjęciu pokomunijnym sukienka na przebranie może się okazać zbędna. Fajnym ekonomicznym rozwiązaniem jest poszukanie ubrania komunijnego na olx lub vinted, gdzie sporo rodziców sprzedaje zeszłoroczne stroje. Możesz więc znaleźć w tej samej miejscowości albę dokładnie taką jaka jest używana przez Twoją parafie. Jak pewnie się domyślasz w kościele nie robią pod szycie strojów specjalnych przetargów, wiec jak już jakaś ekipa się umówi z proboszczem to ma zlecenia zagwarantowane na długie lata. Koszt zakupienia używanej alby w bardzo dobrym stanie waha się od 50-100zł. W przypadku albosukienki to 100-150zł. Ja osobiście znalazłam dokładnie taką samą albosukienkę jaką szyją w mojej parafii i kupiłam ją bardzo tanio bo za 45zł 😮 To dało mi zapas budżetu na zakup sukienki pokomuninej, w którą przebiorę córkę po uroczystości kościelnej.

Jaki kolor sukienki na przebranie po komunii?

Tu zaczęły się delikatne schody. Wybór brałych, kremowych, ecru i śmietankowych sukienek jest ogromny. Pierwszym pytaniem jaki sobie zadałam było to czy to musi być śnieżnobiało sukienka? Po obejrzeniu wielu białych i śnieżnobiałych, oraz przymierzeniu kilku sukienek stwierdziłam, że ten kolor wygląda dosyć surowo i nieładnie na moim dziecku. Córka ma delikatną, łagodną, jasną karnacje i blond włosy. Zdecydowanie lepiej jest jej w kolorze ecru. Moim zdaniem ten odcień bieli dużo lepiej będzie pasował dziewczynkom o ciemniejszej karnacji.
Robiąc zakupy przez internet ważne jest aby zwrócić uwagę na opis kreacji. Zdjęcia często nie oddają rzeczywistego odcieniu bieli z uwagi na oświetlenie podczas wykonywania sesji zdjęciowej. Z drugiej strony kolor jaki postrzegamy w dużej mierze będzie zależał od ustawień kontrastu i balansu bieli naszego monitora. Sprzedawcy borykając się z tym problemem często podają w opisie odcień bieli danej sukienki, co powinno być dla nas dużo bardziej istotną wskazówką niż samo zdjęcie. W razie czego macie 14 dni na zwrot sukienki w razie jakby kolor odbiegał od Waszych wyobrażeń, więc nie ma czego się obawiać.

Polecam wybieranie koloru śmietankowego lub ecru. Sukienki w tych odcieniach bieli pasują do większości karnacji i typów urody. Jeśli nie jesteś zdecydowana na kolor to właśnie na tych dwóch powinnaś się skupić.

Jaka powinna być sukienka pokomunijna?

Jak już wiesz w jakim kolorze chcesz szukać sukienki to skupmy się teraz za innych cechach idealnej sukienki pokomunijnej:

  • wygodna,
  • dopasowana,
  • nie za długa, ale też nie za krótka,
  • z małym dekoltem,
  • skromna, elegancka, ale z efektem WOW.

Jak spełnić te wszystkie wymagania w taki sposób aby córka przez całą uroczystość czuła się wygodnie i komfortowo? Żeby spełnić te wymagania warto zwrócić na kilka rzeczy:

  • fason i krój,
  • materiał z jakiego wykonana jest sukienka,
  • długość sukienki,
  • długość rękawów,
  • ewentualne przewiązanie w pasie.

Przede wszystkim krój i fason powinien być dostosowany do sylwetki dziewczynki:.

Ma brzuszek

Jeśli ma nieco większy brzuszek powinnaś poszukać dla niej sukienki w literę A, trapezowej lub z odcięciem pod biustem. Ważne by krój był prosty, bez zbędnych falban i koronek w okolicach bioder i brzucha. Długość najlepiej w okolicach kolana. Jeżeli będzie odcięta pod biustem to może być prosta i długa co wysmukli sylwetkę.

Szersze biodra

Ponownie dobra będzie kreacja z A-liniowym dołem – rozszerza się ku dołowi. Sukienka powinna być przynajmniej za kolano, do połowy łydki lub do kostek.

Szczupła sylwetka

Jeśli dziewczynka oprócz tego, że jest szczupła jest jeszcze drobnej postury wtedy warto wybierać sukienki z szerszą szafa w pasie, która pomoże lepiej dopasować kreacje do sylwetki. Zastanów się też nad luźniejszą sukienką, która optycznie doda objętości. W przypadku takiej figury możesz poszaleć i pójść w wszelkiego typu falbany, koronkę i tiul

Pamiętaj, że najważniejsze jest, aby dziewczynka czuła się komfortowo i pewnie w swojej sukience. Wybór powinien być również dostosowany do jej indywidualnych preferencji.

Jakie powinny być rękawy w sukience pokomunijnej?

Najwygodniejszym i najbardziej praktycznym rozwiązaniem jest krótki rękaw lub 3/4. Jeżeli decydujesz sie na długi rękaw, to zwróć uwagę żeby był zakończony gumką co pozwoli na jego regulacje. W roku 2024 modne są tiulowe rękawy bądź wykonane z delikatnej koronki lub z dodatkiem taśmy koronkowej. Efektowanie wyglądają również nieregularnie postrzępione, krótkie rękawy tiulowe.

Materiał sukienki komunijnej

Najważniejsze w materiale sukienki na uroczystość komunijną jest to aby posiadała bawełnianą podszewkę. Podszewka ma bezpośredni kontakt z skórą córki, jest delikatna, wygodna i przewiewna. Większość sukienek jest wykonana z poliestru, satyny, koronki i tiulu. Chciałabym w tym miejscu obalić mit o poliestrze, który potrafi być naprawdę dobrej jakości. Jest niezwykle wszechstronny i może być łączony z innymi tkaninami, takimi jak bawełna czy elastan, co pozwala na tworzenie odzieży o różnych właściwościach i teksturach, dostosowanych do specyficznych potrzeb użytkowników. W połączeniu z wspomnianą bawełnianą podszewką może się okazać idealnym i praktycznym rozwiazaniem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *